Cicák és a víz

Cicák és a víz Híres ellentét-cica és a víz!

A legtöbben egyetértenek azzal az általánosan elfogadott elmélettel, hogy a macskák nem kedvelik a vizet, ha fürdetésről van szó. Bizonyos cicák azonban kifejezetten szeretnek megmártózni a vízben. Vajon miért van ez? Mitől függ a macskák vízhez való viszonyulása? Hogyan fürdessük meg cicánkat, ha már megtapasztaltuk, hogy ő bizony nem kedveli a nedves élményeket?

Macskák>>

Miért Nem Szeretik a Macskák a Vizet?

A legtöbben egyetértenek azzal az általánosan elfogadott elmélettel, hogy a macskák nem kedvelik a vizet, különösen, ha fürdetésről van szó. De miért van ez? Hadd osszam meg veled néhány érdekes megfigyelést és tudományos magyarázatot:

  1. Ösztönös Reakciók:

    • A macskák ősei főként száraz, sivatagos területeken éltek, ahol nem kerültek kapcsolatba vízzel. Ennek eredményeként nem szereztek nedves tapasztalatokat.
    • Az oroszlánok és a leopárdok is kerülték a vizet, mivel a tavakban és folyókban élő krokodilok veszélyt jelentettek rájuk.
    • Az evolúciós örökség miatt a macskák emlékeznek a negatív vízi élményekre, így nem csoda, hogy megriadnak a víztől.
  2. Lassan Száradó Szőr:

    • A macskák szőre sokkal lassabban és nehezebben szárad meg, mint a kutyáké.
    • A borzongató ázottság érzése nem túl kellemes számukra.
  3. Kivételek:

    • Bár a legtöbb macska nem kedveli a vizet, vannak kivételek.
    • török Van macskafajta például kifejezetten szeret nyáron a vízben hűsölni. Őseik a törökországi Van-tó környékéről származnak, ahol a szélsőséges nyári melegben felfedezték, hogy érdemes megmártózni a hűsítő habokban. Ennek oka minden bizonnyal a múltjában keresendő, ugyanis ennek a fajtának az ősei a törökországi Van-tó környékéről származnak, ahol a szélsőséges nyári melegben vélhetően felfedezték, hogy érdemes megmártózniuk a hűsítő habokban. A nagymacskák között is előfordulnak olyan egyedek, amelyek az átlagosnál melegebb, szárazabb területeken élnek, így gyakorta fürdőznek a közelükben lévő vizekben.

A legtöbb bársonytalpú azonban hosszú idő óta rossz viszonyban van a vízzel, és vélhetően inkább egy kellemetlen elázás, vagy egy rákényszerített fürdőzés, esetleg egy figyelmeztetésnek szánt fröcskölés jut róla eszébe, mint egy kellemes ejtőzés a habokban. A macskák emlékeznek ezekre a negatív élményekre, ezért nem csoda, ha megriadnak a víztől. A szakértők szerint az, hogy a cicák nem szeretik a vizet, őseiktől is származhat, hiszen elődeik főként száraz, sivatagos területeken éltek, ahol nem igazán kerültek kapcsolatba vízzel, így nem szereztek nedves tapasztalatokat. Az oroszlánok és a leopárdok például azért sem szerettek víz közelébe menni, mert a tóban, folyóban élő krokodilok veszélyt jelentettek rájuk. Vagyis e mögött az ösztönös irtózás mögött vélhetően evolúciós örökség áll, és mint minden alól, ez alól is vannak kivételek.

Előfordulhat az is, hogy bár a fürdetéstől kifejezetten irtózik cicánk, mégis szeret a vízzel játszani. Vannak olyan példányok, amelyek mancsuk segítségével szívesen csepegtetik ki a vizet az itatótálkájukból és hosszabb időre lefoglalja őket a csapból folyó víz vagy az apró vízcseppek.

Macskakozmetika>>

  1. Fürdetés

    Fürdetési Tipppek:

    • A cicákat ritkán kell fürdetni, mivel rendszeresen mosakszanak és tisztán tartják magukat.
    • Ha mégis szükségessé válik a fürdetés, fokozatosan szoktassuk hozzá őket a vízhez.
    • Először óvatosan átfésülhetjük a cica szőrét, majd lassan bevezethetjük a fürdetést.

A neveléssel kapcsolatos egyéb teendők mellett a vízhez szoktatást is a legjobb kölyökkorban elkezdeni. Bár kedvencünk eleinte minden bizonnyal ösztönösen félni fog a nedves tereptől, egy idő után hozzá fog szokni a fürdetéshez. Ebben az esetben is fontos a fokozatosság, ne akarjuk első alkalommal tetőtől talpig átfésülni és megfürdetni a cicát. Mindig tartson az ápolás egy kicsit tovább, de soha ne menjünk el addig, hogy a macska kétségbeesetten menekülni akarjon, mert ezután esélyünk se lesz a nyugodt fürdetésre. Érdemes először óvatosan átfésülnünk a cica szőrét, mert bizonyos szennyeződések ilyenkor még könnyebben eltávolíthatóak, mint vizes állapotban.

Ügyeljünk rá, hogy a fürdetéshez ne társuljon fájdalomérzet. A mosdatás előtt a fürdőszoba ajtaját és ablakát csukjuk be, egyrészt azért, hogy ne tudjon elszaladni cicánk, másrészt azért, hogy ne legyen huzat, mikor vizes lesz a bundája.

Víziszonyos cicának nem érdemes rögtön fürdővizet készíteni, mert biztos, hogy az első pillanatban, ahogy a mancsa a vízbe ér, menekülni szeretne majd, ami bizony karmolással is járhat. Ha felkészültünk a mosdatásra, tegyük a bársonytalpút üres kádba vagy csapba, akár játékaival együtt, és előbb játsszunk vele, adjunk jutalomfalatokat, hogy ezzel is oldjuk félelmét.

Ezután egy szoba-hőmérsékletű, vízbe áztatott ronggyal kezdjük bevizezni a bundáját, de csak annyira, hogy éppen nedves legyen. Ha a cica nyugodt maradt, akkor óvatosan leönthetjük a cicát egy pohár langyos vízzel, vagy megnyithatjuk a csapot. Vigyázzunk, hogy a víz soha ne legyen forró. Ezt követően fejtől farokig belemasszírozhatjuk a sampont az állat bundájába, szőrét és bőrét egyaránt megtisztítva. Miután ezzel a folyamattal végeztünk, többször is öblítsük le a kedvencünk bundáját, hogy véletlenül se maradjon sampon a szőrszálak között, mert ez irritálhatja állatkánk bőrét, vagy a szájába kerülhet szokásos mosakodása során. A fülekre nagyon vigyázzunk, nehogy víz kerüljön beléjük. Szárítását egy száraz, puha törölközővel végezzük. Gyengéden dörzsöljük át bundáját, és ne felejtsük el közben megdicsérni, hogy sikeresen átvészelte a fürdetést.

Macska felszerelés>>

LEJÁRÓ AKCIÓK

Olvassa blogunkat!

Látogasson el Facebook oldalunkra!

 

Forrás: animalplanet.com

Hellodog-Webshop   

 

 

F E L