Kutya bűzmirigy - kutya fültisztítás

kutya bűzmirigy – kutya fültisztítás

A végbél körüli mirigyek tisztítása, kinyomása némi tapasztalatot igényel, de kis gyakorlással elsajátítható. Egyedenként változik, hogy milyen gyakran kell végezni.

A hígabb, világosabb váladék az egészséges, ezt könnyebb is kinyomni. a besűrűsödött, sötét, szinte túrós állagú, darabos mirigytartalom kiürítése gyakran nehéz és pont ez jellemző, amikor baj van. Annál is inkább, mert az ok sok esetben éppen a mirigykivezető eltömődése. Ezt a gyulladásos váladékot szagolva úgy érezzük, ehhez képest nem is nagyon büdös az egészséges bűzmirigyváladék. Ráadásul a tájék fájdalmassága miatt szegény kutya is jobban ellenáll ilyenkor, úgyhogy nehezebben megy a művelet. Siker esetén sem biztos, hogy az teljes; sokszor nem gondolnak arra, hogy az ürült váladék talán csak az egyik oldali mirigyből származik, tehát mindig meg kell győződni róla, hogy mindkét oldali kiürült-e.kutya bűzmirigy – kutya fültisztítás

A végbél körüli mirigyekről a szerencsés kutyatulajdonosok nem is igen tudnak, mert sok kutyának semmiféle gondot nem okoz. A mirigyek nyílása a végbél két oldalán, a bőr és a bélnyálkahártya találkozásánál található. A székletürítés során ürülnek és a váladék s székleten képez bevonatot. Jellegzetes szaga miatt “bűzmirigy” néven közismert, aki egyszer érezte már, soha nem felejti. Vizsgálat céljából lefogott, megijedt kutyánál is ürülhet.

A kutya bűzmirigy megbetegedése:

A bűzmirigyek a végbélnyílás két oldalán, szimmetrikusan helyeződő zsákszerű szervek. A zsákokat belülről speciális sejtek bélelik, ezek felelősek a jellegzetes szagú váladék termeléséért. A mirigyekből egy-egy kivezetőcső indul, nyílásuk a végbél végső szakaszának nyálkahártyájában található.

Mi a bűzmirigyek funkciója?

A mirigyek váladéka, a kutyák névjegykártyájaként, az adott egyed területének megjelölésére szolgál. Mind a szuka, mind a kan kutyák rendelkeznek bűzmiriggyel, melyek váladéka a bélsárürítés során ürül a külvilágra. Emiatt szaglásszák a kutyák előszeretettel egymás bélsarát.

Miért jelentős a bűzmirigy?

A bűzmirigy gyulladás a kutyák igen gyakori megbetegedése. A gyulladás rendszerint a kivezetőcsövek elzáródásával kezdődik. Emiatt a váladék felhalmozódik a mirigyek belsejében, és idővel konzisztenciája is egyre sűrűbb lesz. A pangó mirigytartalom ideális környezet a különféle mikroorganizmusok (elsősorban baktériumok) szaporodásához, ennek viszont tályogképződés lesz a következménye. A folyamat eleinte kellemetlen érzést okoz a kutyának, majd a tályog növekedésével párhuzamosan egyre fokozódik az érintett terület érzékenysége, a végbéltájék bőre kipirul, gyulladttá válik. A képződő tályogok a bőr alatt fájdalmas csomókként tapinthatók ki. Ha a gyógykezelés nem kezdődik meg időben, a tályogok a külvilág felé feltörnek, és vörhenyes, gennyes tartalom ürül belőlük. Súlyosabb esetekben a gyulladás a végbéltájék szöveteiben gyorsan terjed, és azok súlyos roncsolódásához vezethet.

Mik a bűzmirigy gyulladás jelei?

Az első tünet rendszerint a mirigyek feszülése következtében kialakuló kellemetlen érzés miatti „szánkázás” vagy „radírozás”. Ennek során a kutya ülő helyzetben, mellső lábainak segítségével húzza magát, vagyis a földhöz dörzsöli a végbéltájékot. Ezzel egy időben az érintett terület, illetve a faroktő gyakori nyalogatása, harapdálása is feltűnő lehet. A bűzmirigyben pangó váladék emellett elindíthat egy általános, allergiás folyamatot is. Ennek tünete a gyakoribb vakaródzás, a törzs bőrének kipirulása, kisebesedése, de akár a fülgyulladás is. Ahogy a gyulladás súlyosbodik, a kifejezett fájdalom jelei mutatkoznak a kutyán: még a legszelídebb állat is odakap, ha a faroktő tájékát megérintjük.

Mit lehet tenni, ha a kutyámnak bűzmirigy gyulladása van?

A bűzmirigy megbetegedése fajtától, testmérettől függetlenül igen gyakori, így ha gyanítja, hogy kutyájának is ez a problémája, haladéktalanul keresse fel állatorvosát. Ha a gyógykezelést még a betegség kezdeti szakaszában végezzük, a gyógyulás rendszerint gyors és látványos, emellett kutyáját sok kellemetlenségtől, fájdalomtól kímélhetjük meg. Ha a gyulladás enyhe fokú, a bűzmirigyben pangó váladék eltávolítása és egy gyulladáscsökkentő injekció elegendő lehet a teljes gyógyuláshoz. Súlyosabb esetekben a baktériumok elpusztítására antibiotikum adása is szükséges injekcióban, tablettában, vagy esetenként közvetlenül a bűzmirigy üregébe. Ha a probléma igen súlyos vagy a kezelés ellenére gyakran kiújul, a mirigyek műtéti eltávolítása jelenthet végleges megoldást.

Gyakori a gyulladás kiújulása?

Ha kutyájának egyszer már volt problémája a bűzmirigyével, ez azt jelenti, hogy hajlamos erre a betegségre. Sajnos gyakori, hogy a probléma időszakos rendszerességgel visszatér. Így érdemes odafigyelni rá, és az első tünetek jelentkezésekor azonnal felkeresni állatorvosát. A bűzmirigy visszatérő megbetegedése miatt a kivezetőcső károsodhat, átmérője beszűkülhet, és így a képződő váladék természetes úton való távozása egyre nehezebbé válik. Ilyenkor a mirigy rendszeres kinyomása megelőzheti a gyulladás kialakulását, azonban a túl gyakori ürítéssel mintegy arra késztetjük a mirigy belsejét borító sejteket, hogy egyre több váladékot termeljenek. Így érthetően kerülni kell a túl gyakori beavatkozást is. Ha a konzervatív kezeléssel nem oldható meg a probléma, szóba jön a műtét lehetősége. A mirigyek eltávolítása a kutya számára a későbbiekben nem okoz semmilyen negatív hatást. Váladékuk az állat territóriumának megjelölésére szolgált, ez azonban a háziasított, emberek között élő kutyák számára alárendelt jelentőségű.

Milyen veszélyekkel járhat a műtét?

Mint minden sebészeti beavatkozásnál, ebben az esetben is számolni kell bizonyos komplikációkkal. Az altatási kockázat nagymértékben függ a kutya általános állapotától, és a mai, modern altatószerek alkalmazásával nagymértékben csökkenthető. A műtét után, a seb elhelyezkedése miatt, fokozottan kell ügyelni annak tisztántartására, bélsárral való szennyeződésének minimalizálására. Naponta többször ajánlott a sebnek és környékének lemosása higított fertőtlenítőszerrel, és néhány napos antibiotikum kúrára is szükség lehet. A műtét következtében a bélsárürítés egy ideig fájdalommal járhat, egyes kutyáknál emiatt szorulás alakul ki. Ennek megelőzésére egy-két hétig kerülni kell kemény székletet eredményező eleségek etetését, és inkább a bélsár puhítására kell törekedni.

 

A jó táplálék megválasztása sokat segít a mirigyek ürülésében,kemény megfelelő ürülék esetén magától kiürül.

Fültisztítás:kutya bűzmirigy – kutya fültisztítás
A cocker,cavalier nagy, lelógó szőrös füle könnyen begyulladhat, ezért nagy hangsúlyt kell fordítani a tisztán tartására. Sose nyúljunk fültisztító pálcával a hallójáratba.
Kapható már a fülbe csepegtetendő folyadék, amit bele kell dörzsölni, majd egy tiszta ruhával el lehet távolítani a kioldott piszokkal együtt. Már említettem, hogy ajánlott levágni a fül belső feléről a szőrt, hogy az jobban szellőzzön.
Ha kirándulni megyünk a kutyával, utána mindig nézzük át, hogy nem került-e toklász a fülre/be.
Ha spánielünk nagyon vakarja a fülét, és félrefordítva tartja a fejét, nézessük meg az állatorvossal, hogy nincs-e begyulladva, vagy nincsenek-e benne élősködés.

Szemek:
A spániel hajlamos a különböző szembetegségekre. Elő fordulhatnak különböző örökletes rendellenességek, de egyszerű gyulladások, fertőzések is. A kutya szeméből egy nedves gézdarabbal vagy ronggyal távolítsuk el a csipát. A vatta nem ajánlott, mivel ennek szálai belemehetnek az állat szemébe. Kisebb gyulladást enyhe kamillateás oldattal kezelhetünk.
Ha nagyon váladékozik, és be van pirosodva, akkor jobb, ha elvisszük az orvoshoz, aki felír neki valamilyen cseppet.

Termékajánló:

105366-hery-fultisztito-zsele-100-ml-hellodog-kutyatapok-eu

Kutyakozmetika

 

kutya bűzmirigy – kutya fültisztítás

www.hellodog.hu

 

 

 

 

 

 

F E L