Munkakutya és sportkutya táplálása

Munkakutya és sportkutya táplálása

Manapság már sok kedvencként, családtagként tartott kutyafajta van, illetve sok nagytestű munkakutya sem végzi az eredeti feladatát. A munkakutya teljesítményét alapvetően a génjei által meghatározott képességei, az elvégzett edzések során kialakult kondíciója és a táplálék határozza meg.

Kutyatápok Munka és Sport kutyáknak>>

A megfelelő edzésprogram elvégzése alkalmassá teszi a kutyát a tőle elvárt feladat végrehajtására, az ehhez szükséges kondíció eléréséhez azonban megfelelő táplálásra, tápanyagellátásra, és elegendő energiára van szüksége.  A munkakutyák táplálékának összeállításához komoly szaktudás szükséges, amihez nélkülözhetetlen mind a munkakutya élettani jellemzőinek, mind pedig a szükséges tápanyagoknak az ismerete.

Munkakutya és sportkutya táplálása

A munkakutyák táplálásának főbb szempontjai: a tökéletes kondíció és egészségi állapot elérése, fenntartása. A lehető legjobb teljesítmény előfeltétele a tökéletes testfelépítés, egészségesen működő szervek, a megfelelő erőnlét, energiával jól ellátott izomzat.

EUKANUBA Platinum Performance Working>>

A bőr és szőrzet fontos szerepe a védelem, de a testhőmérséklet szabályozása is. Jól tudjuk már 1994 – az Omega zsírsavak szerepéről és az optimális arányukról megjelent első publikációk megjelenése – óta, hogy az omega-6 és 3 zsírsavak ideális aránya a táplálékban: 5-10: 1, ami segíti a bőr és szőrzet állapotát, működését, egészségét, csökkenti a gyulladásos folyamatokat. Azt is tudjuk, hogy a jó minőségű állati eredetű fehérjék szintén fontos szerepet játszanak a bőr működésében, a megfelelő szőrzet kialakításában. A munkakutyák gyakran nehéz helyzetekben, rossz időjárási körülmények között dolgoznak, ahol a bőr és szőrzet tökéletes állapota létfontosságú. A szőrzet és bőr állapotát, ezáltal védekező képességét minőségi táplálékkal tudjuk fokozni.

Emésztés:

A kemény munkavégzés, nehéz fizikai igénybevétel stresszt jelent a kutya számára, ami emésztési zavarok jelentkezéséhez – hasmenés – vezethet. Kutatások során nagy megterhelésnek kitett kutyák gyomor- falában endoszkóppal megállapított elhalásokat és a bélfal áteresztőképességének fokozódását írták le. (1700 km távolság megtétele, 10-12 nap alatt, fagypont alatti időjárási körülmények között).  A munkakutyák táplálásánál a cukorrépapép jótékony hatású. Ismert, hogy rostforrásként alkalmazott cukorrépapépből az emésztés során zsírsavak képződnek, melyek energiaforrást jelentenek a bélhámsejteknek. Etetésével javul a bélhámsejtek felszívóképessége, így a többi tápanyag felszívódása is, a belek állapota, a bélsár állaga, csökkennek a stressz okozta béltünetek. Hasonlóan jó diétás hatásúak a prebiotikus rostok, mint pl. a fructooligoszacharidok, melyek segítik az emésztőbaktériumok és csökkentik a kórokozók szaporodását a bélcsatornában.

A munkavégzéshez elengedhetetlen az energiával jól ellátott izomzat. A kutyák izomzatának két fő típusa van: az egyik a gyors, rövid idejű munkavégzésre, a másik pedig a lassúbb, de hosszabb távú munkavégzésre alkalmas. A két izomfajta anyagcseréje, energiaellátása, vérellátása különbözik egymástól. Az izmot felépítő izomrostok és a rostok közötti állomány mennyisége és aránya alapján megkülönböztetünk izomrostokban gazdagabb, un. II. típusú vagy fehér izmot, és kevesebb izomrostot tartalmazó I. típusú vagy vörös izmot. Az izomrostok csoportjai alkotják az izomnyalábot, több izomnyaláb együttesen pedig az izmot. Az izomrostokat felépítő izomsejtek eltérő tulajdonságai határozzák meg az izom típusát.

Gyorsaság:
A II. típusú vagy fehér izom gyorsan, erélyesen húzódik össze, de fáradékonyabb, mint az I. típusú vagy vörös izom, ami lassúbb, de kitartó munkára képes. A kutya gyors mozgását biztosító fehér izmok jó vérellátással rendelkeznek, erősek, gyorsak, de fáradékonyak.  Ezeknek az izmoknak a fő energiaforrása a szénhidrátok, amit glikogén formájában raktároz a sejtekben. Az agarak testének több mint fele (57%) izom, és az izmaik 80-100 %- a fehér izom, ezzel szemben más fajták  testsúlyának kb. 43%-a izom, és az izomzatuk 20-80 %-a vörös izom.
Az agár 500 m-t 33 másodperc alatt, 54 km/h óra sebességgel képes lefutni.

Kitartás:
Az I. típusú vagy vörös izom (jobb vérellátás) lassúbb, kevésbé erőteljes összehúzódásra képes, de kitartóbb és kevésbé fáradékony, hosszabb távú munkavégére képes. Itt a zsírok szolgálnak fő energiaforrásul.
Az edzett, hosszú távú teljesítményre képes kutyák képesek 1700 km-t megtenni 10-12 nap alatt fagypont alatti hőmérsékleten.

A kutyák nagy része mindkét izomtípussal rendelkezik eltérő arányban, ez teszi őket különböző mértékben alkalmassá a gyorsaságra és a kitartó teljesítményre.
A legtöbb fajta 20-100 % vörös, kitartó munkavégzésre alkalmas izommal rendelkezik.

A kutyák szaglásának fontos szerepe van a munkavégzés során. Közismert, hogy szaglásuk rendkívül jól fejlett. A kutyák agyában 40-szer több, a szaglással kapcsolatos idegsejt található, mint az emberben. A kutyák szaglóhámja 18-150 cm2, míg az emberé 2-4 cm2. Ezért a kutyák szaglása kb. 10,000 szer érzékenyebb, mint az emberé. Egy kutatás során munkakutyák szaglóképességét (felnőtt Angol szetter) vizsgálták. Megállapították, hogy a telítetlen zsírsavakat tartalmazó táppal etetett kutyák szaglási teljesítménye jobb volt, mint a telített zsírsavakat tartalmazó tápon tartott kutyáké. Ennek oka az lehet, hogy a zsírsavak befolyásolják a sejtfal tulajdonságait, a sejt víztartalmát. A sejt víztartalma, telített zsírsavak hatására csökken, ez rontja a sejt működését. Ezért fontosak a telítetlen zsírsavak a tápban.Régebben feltételezték, hogy a tápok magas zsírtartalma hajlamosít a hőstresszre. Ezt azonban a kutatások nem igazolták (kutyák egyik csoportját magas, 21 % zsírtartalmú táppal, a másik csoportot pedig alacsony zsírtartalmú táppal etették munkavégzés során). Sőt, vannak olyan vizsgálati eredmények is, amelyek pontosan azt mutatták ki, hogy az alacsony zsírtartalmú táppal etetett kutyák testhőmérséklete magasabb volt a munkavégzés során, mint a magas zsírtartalmú tápot fogyasztóké, mert a magasabb zsírtartalom segíti a munkavégzést.

Mindezek alapján a munkakutyák számára javasolt táplálékra a következők jellemzők: Kiváló minőségű, állati eredetű fehérje: 24-30%, magas, telítetlen zsírsavakat tartalmazó zsírtartalom, DHA, jól emészthető, kiváló minőségű szénhidrátok, prebiotikus rostok, ízületvédő chondroitinszulfát és glükózamin.kutya,a munkakutyák,sportkutyák táplálása

Dr. Berkényi Tamás
állatorvos

www.hellodog.hu

F E L