Kutyákra veszélyes gyógyszerek

Kutyákra veszélyes gyógyszerek

Ha arra gyanakszol, hogy házi kedvenced bevette valamelyik gyógyszeredet, azonnal hívd az állatorvosodat!!.
Manapság nagy divat emberi gyógyszereket adni kutyáknak macskáknak,ez olcsóbbnak és egyszerűbb megoldásnak tűnik mint állatorvoshoz vinni. Leggyakrabban kisebb megfázások,hasmenések esetén adnak a gazdi embereknek előállított gyógyszereket.
Súlyos mellékhatásokat okozhatsz nekik!

Bár igyekszünk körültekintően elzárni háziállataink elől is a méreganyagokat, eltávolítani kertünkből a mérgező növényeket, néha a saját éjjeliszekrényünkön található gyógyszeres fiolák okozzák a baleseteket.

Nem  szteroid-tartalmú  gyulladáscsökkentők 

A kisállatoknál például az ibuprofen, vagy a naproxen bármilyen kis adagja is nagy bajt okozhat. (Pl. Algoflex, Advil, Nurofen…) Ezek a gyógyszerek mindannyiunk otthonában előfordulhatnak, hiszen az egyszerű fejfájás-csillapító, vagy a nátha tüneteinek elnyomására használt vény nélküli szerek egy része is ilyen. És bár nekünk segíthetnek, háziállatainknál komoly gyomor-, vese-, bélpanaszokat okozhatnak.

Antidepresszánsok

Az antidepresszánsok hányást, letargiát, reszketést, alvászavart, szívpanaszokat (szívritmus- és vérnyomáspanaszokat), tájékozódási zavart, reszketést, nyálzást, nyugtalanságot, lázat idézhetnek elő.

D-vitamin  származékok

A D-vitamin származékok (calcipotriol és calcitriol) még kis adagban is okozhatnak életveszélyes növekedést az állat vérkalcium-szintjében.  A mérgezés klinikai tünetei: hányás, étvágytalanság, fokozott szomjúság és vizelés, veseelégtelenség.

Baclofen
Baclofen egy olyan izomlazító hatóanyag, ami károsítja a macskák és kutyák központi idegrendszerét. Néhány tünete annak, hogy az állat ehetett belőle: nagyfokú lehangoltság, tájékozódási zavar, vokalizáció, agyvérzés, kóma, melyek halálhoz vezethetnek.

Paracetamol
A főként lázcsillapítókban alkalmazott paracetamol roncsolja a vörösvértesteket, gátolja az oxigénszállító képességüket, melyre a macskák különösen érzékenyek. (Pl. Rubophen, Coldrex, Béres Febrilin, Neocitran, Saridon, Panadol.) Kutyáknál is vese-leállást, májkárosodást okozhat, illetve a vörösvértestek károsodását.

Pseudoephedrin
Az emberek megfázásra gyakran szednek pseudoephedrin hatóanyagú filmtablettát, mely recept nélkül is megvásárolható, így nem is tűnik veszélyesnek. (Pl. Rhinatiol Cold, Zyrtec D…) Ám a kutyáknál, macskáknál a pseudoephedrin szívritmuszavart, fejfájást, nehézlégzést, vérnyomásproblémákat, lázat okozhat.

Gyógyszerek cukorbetegségre
A cukorbetegségre szedett gyógyszerek némelyike a háziállatoknál azonnal olyan nagyfokú vércukorszint csökkenést okoz, hogy akár el is pusztulhat az állat. Ha kutyád vagy macskád lenyelt ilyen pirulát, a következő jelei lehetnek: tájékozódási zavar, a koordináció hiánya, szélütés.

A kutyák esetében sokszor fordul elő az ott felejtett tabletták, kapszulák lenyelése, míg a macskák viszonylag ritkán szednek fel maguktól gyógyszereket. Azonban, mindkét állatfaj esetében gyakori, hogy a gazdák tájékozatlanságból olyan szereket adnak kedvenceiknek.

Túladagolva, amelyek maradandó károsodást, esetleg állatuk elhullását okozzák. Mivel háziállataink enzimkészlete nagyban különbözik az emberétől, a gyógyszerek lebontása során sokszor mérgező vegyületek keletkeznek a szervezetükben.

Gyógyszer beadása

Leggyakoribb probléma a gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító készítmények beadása, amikor a gazdi elkezdi gyógyszerezni kedvencét a maga által már régóta ismert, embereknek szánt lázcsillapítóval, mert az állat kissé bágyadt, esetleg étvágytalan, és amikor simogatja, úgy érzi, láza is van. Az első és legfontosabb megállapítás, hogy a kutya és macska testhőmérséklete jóval magasabb a miénknél.  39,5 fokig nincs hőemelkedés, sőt láz sincs, ennyi a normális test hőjük. Lázról csak 40 fok felett lehet beszélni, és az sem mindegy, hol, hogyan és mennyi ideig mérik a hőmérsékletet. Ezért érdemes már lázra utaló tünet esetén is állatorvoshoz fordulni.

Hasonló a helyzet akkor is, ha az állat fájdalmat jelez, nyöszörög, vagy sántít, és a gazda bead egy kis fájdalomcsillapítót. Amikor az  állapota nem javul vagy éppen rosszabbodik, akkor viszi csak el állatorvoshoz a kedvencét. Fokozza a helyzet nehézségét, amikor véletlenül elfelejti megemlíteni, hogy az állat kapott már otthon gyógyszert. Ebben az esetben az orvos által beadott állatgyógyászati és humán készítmények egymás hatását illetve mellékhatását erősíthetik, és mérgezést okozhatnak.

Ami nagy probléma még, hogy jóval magasabb dózisban adják az orvosságot kedvencüknek a tulajdonosok, így az egyébként nem mérgező szer is toxikussá válik. Pár példa a mérgező gyógyszerekre, általuk okozott tünetekre és hatásukra az állati szervezetre.

A fájdalom-és lázcsillapítók közül a legveszélyesebb hatóanyagok a paracetamol, ibuprofen, acetilszalicilsav, naproxen, stb. A paracetamol (pl. Rubophen) tartalmú készítmények az emberben, a májban különböző enzimatikus utakon alakulnak át. Macskában ezek az utak csökkent kapacitásúak, így viszonylag csekély mennyiségű készítmény felvétele is súlyos májkárosodást, vörös-vérsejtszétesést okozhat. A mérgezés hamar, már 1-2 óra elteltével is szembetűnő, étvágytalanság, nyálzás, hányás tapasztalható, majd később vérvizelés is (barna vizelet). Fél, egy nappal később már súlyosak a tünetek, az elhullás 2 napon belül bekövetkezhet.

Kutyáknál levertség, hasmenés és hányás, sárgaság, vérvizelés tapasztalható, majd 2-5 napon belül elpusztulhat. Ha időben észrevesszük, hogy kedvencünk gyógyszert evett, minél hamarabb (néhány óra) hánytatással, illetve aktív szén beadásával, megelőzhetjük a nagyobb mértékű felszívódást. A további kezelés az állatorvos feladata.

Kutyákra veszélyes gyógyszerek

Az  acetilszalicilsav (aspirin) is mérgező macskákra és kutyákra egyaránt, a tünetek is hasonlóak. Kezdetben hányás, bágyadtság jelentkezik, majd később vércsíkok mutatkoznak a hányadékban. Ennek oka nem más, minthogy a vegyület erősen izgatja a gyomornyálkahártyát, és fekély, perforáció képzését okozhatja. Előrehaladott állapotban az állat idegrendszeri tüneteket produkál, állapota menthetetlenné válik Mivel a hatóanyagnak nincsen ellenszere, és a kezelés tüneti, ha nem viszik az állatot időben orvoshoz, akkor bekövetkezhet a legrosszabb. Hánytatással itt is meg lehet akadályozni a gyomorban lévő gyógyszer felszívódását, mert a vegyület csak lassan szívódik fel, ezért a bevételt követően 8-12 órával sem késő a beavatkozást elvégezni.

naproxen és ibuprofen (pl. Ibuprofen drazsé, Cataflam) hatóanyagú készítmények gyomor és vesekárosodást okozhatnak. 

Tünetek közül a legjellemzőbbek a hányás, véres bélsárürítés, és a vese károsodására utaló jel: sokat iszik, sokat pisil kedvencük. A gyomorban fekélyképződés, vérzés és perforáció alakulhat ki. Ez elsősorban a kutyáknál jelentkezik, macskáknál a nehezített légzés a vezető tünet. Gyógykezelésként ebben az esetben is a hánytatás, aktív szén és sós-hashajtók adása a megfelelő, de ezeket is jobb, ha szakemberre bízza a tulajdonos. Kutyákra veszélyes gyógyszerek

Manapság nagy divat emberi fogamzásgátlókat adni kutyáknak és macskáknak, mondván, hogy ez olcsóbb, mint az ivartalanítás. Átmenetileg működik a módszer, de hamarosan megjelennek a mellékhatások. Az esetek 80%-ban 1-2 éven belül szövődményekre lehet számítani, és az állat menthetetlen lesz.

Fiatal korban (2-3 évesen) a beszedett fogamzásgátlóktól emlődaganat vagy éppen gennyes méhgyulladás alakulhat ki. Az emlődaganat a tüdőben képez áttétet, és hosszabb-rövidebb ideig tartó szenvedés után az állat elpusztul. A méhgyulladás is életveszélyes állapot, ha nem kezeli időben orvos. Sok más tünetet és daganatos elváltozást okozhatnak ezek a szerek, ezért mindenféleképpen kerülendő használatuk. Természetesen vannak erre a célra kifejlesztett állatorvosi készítmények, amelyek sokkal kevesebb mellékhatással bírnak, ha mégsem az ivartalanítást választják.

Kutyákra, macskákra veszélyes gyógyszerek

Hihetetlennek hangozhat, de csokoládéval, kávéval vagy éppen kólával is lehet állatot mérgezni. Ezekben megtalálható anyagok a teobrominkoffein, vagy a teában található teofillin. Az utóbbi két vegyületet mind az állatorvoslásban, mind a humán gyógyászatban használják gyógyszerként, csak éppen nem mindegy a dózis! Nagy mennyiségű csokoládé etetésével, vagy kávé itatásával akarva-akaratlanul mérgezést tudnak okozni a gazdik. A keserű csokoládé több teobromint tartalmaz, mint a tejcsokoládé, ezért abból már kevés is gondokat okozhat. Tünetként izgatottságot, hányást, izomremegést, görcsöket lehet megfigyelni, és végül merevgörcs jelentkezik. 

A házi patikákban levő gyógyszereken kívül veszélyes vegyszerek is vannak otthonainkban és a ház körül, amelyek úgyszintén mérgezőek lehetnek társállataink számára (pl.: fagyálló, hypo), ezért a tulajdonosok felelőssége, hogy biztonságosan elzárják azokat. Baj esetén mindenképpen kötelességünk, hogy azonnal állatorvoshoz vigyük kedvencünket.Kutyákra, macskákra veszélyes gyógyszerek

Fiókot nyitok 5% kedvezményért

Olvassa blogunkat!

Látogasson el Facebook oldalunkra!

Ismerjen meg számtalan kutyafajtát!

Hellodog.hu

F E L