Kutya nevelés : agresszív kutya

Kutya nevelés : agresszív kutya

Gyakorta hallani a gazdiktól ismétlődő jelenségekkel kapcsolatos kérdéseket, megállapításokat: Az én kutyám ilyen vagy olyan, ezt vagy azt csinálja, így és így viselkedik…
Ezek a dolgok belülről fakadó személyiségjegyek, megmagyarázhatatlan és megváltoztathatatlan adottságok lennének? A rendellenes viselkedés többnyire nagyon is kézzelfogható környezeti hatásokra vezethető vissza, és az esetek nagy részében korrigálhatók.

A kutyákban az agresszió a fajra jellemző. Valamilyen ingerhatás következtében kiváltódó, fenyegető és támadó, de természetes viselkedésforma. A kifejezést – agresszív – emberi oldalról nézve nehéz egyértelműen meghatározni. Nagyon sok ember az agresszív jelzővel fejezi ki az állat viselkedésformáját már akkor is, ha a kutya morog, vicsorít vagy ugat. Ezzel szemben a tapasztalt kutyatartók és kinológiai szakemberek csak akkor nevezik agresszívnak a kutyát, ha az valakit szándékosan támadott, űzött és megsebesített.

Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy arra a kérdésre: “Miért agresszív egy kutya?”, szintén nem adható. Egyetlen és minden helyzetre minden állatra vonatkozó felelet. Némelyik kutya azért támad, mert ragadozó. Vadász ösztönéből fakadóan szándékosan meg akarja ölni potenciális áldozatát. Más kutyák azért, mert helytelen vagy elégtelen szocializáció következtében nem tanulták meg a megfelelő kontaktusfelvételi módokat. Megint mások azért, mert félnek, és megpróbálják a “legjobb védekezés a támadás” stratégiáját alkalmazni.

Állat-viselkedéstani szempontból nézve megállapítható, hogy a kutyák agresszív viselkedése természetes stratégia. A környezet irányába történő alkalmazkodóképességüknek a velejárója. Alapjában  azt szolgálja, hogy megkapják, amit akarnak, és megelőzzék azt, amit nem akarnak. Biológiailag az állat arra programozott, hogy minden számára nemkívánatos esetben agresszióval reagáljon. Az agressziót – mint sok más viselkedési formát – a kutyáknál tanulási folyamat befolyásolja. Ez tapasztalati értékekkel szolgál, és következményeket von maga után. Az agresszió tehát egyrészt veleszületett. A kromoszómák által genetikailag meghatározott, másrészt tanulási folyamat során kialakult tulajdonság.

Kutya nevelés : agresszív kutya-Affektív és nem affektív agresszió

A kutyáknál megfigyelhető agresszivitás funkcióját tekintve két csoportra osztható:

– AFFEKTIV viselkedés, amely nagyon magas érzelmi töltésű, és ezáltal a kutya idegrendszerét automatikusan egyre fokozottabb állapotra stimulálja.

– NEM AFFEKTIV viselkedés, amely mindenféle érzelmi töltés és kapcsolat nélkül történik, miközben a kutya idegrendszere stabil marad.

Az affektív agresszió előidézéséhez a kutyát érzelmi ingernek kell érnie. A közelmúltig meglehetősen vegyes viták és vélemények alakultak ki szakmai körökben az állatok érzelmeit illetően. Azonban a legfrissebb kutatási eredmények bizonyították :az emlősállatok túlnyomó részének a cselekvése nem csak a racionalitás síkján történik. Hanem sok esetben nagyon erősen befolyásolják az állat érzelmei is .

Például egy kutyaérzelmi megnyilvánulásait erősen befolyásolják a környezetéből kapott ingerek. Amikor ezeket az ingereket érzékeli, akkor azonnal meghatározza és szelektálja: “jó” vagy “rossz”. Tehát érzelmileg “pozitív” vagy “negatív” – a kutya reagálását tekintve: “nem veszélyes” vagy “veszélyes” – kategóriák szerint.

Ezt a kategóriákba történő csoportosítást sok tényező befolyásolhatja: pl. a nyári melegben a ráfröcskölt hideg víz a szomjas kutyánál “pozitív” meghatározást, míg télen, egy fázó kutyánál inkább “negatív” értékelést kap. A farkastól örökölt életben maradási ösztön azt diktálja a kutyának, hogy a “rossz, negatív, veszélyes” érzelmi ingereket kerülje. Védekezzék ellenük vagy meneküljön tőlük. A “jó, pozitív, nem veszélyes” érzelmi ingerekhez pedig közelítsen, és kíváncsian vagy barátságosan reagáljon irányukba.

A nem affektív agresszió előidézéséhez a kutya vadászösztöne indul automatikus mozgásba. Az alábbi séma szerint: keresés – megfigyelés – megközelítés – üldözés – megfogás – ölés – széttépés – evés. A kutya ezen cselekvéssorozat közben nem kerül érzelmi befolyás alá. Nem lesz közben idegesebb, nem fog félni és nem válik dühössé. Ezek az érzelmi állapotok mind gátolnák abban, hogy teljes idegrendszerével  maximális teljesítményével koncentrálni tudjon a végső cél elérésére. Egy border collie vagy puli csakis akkor tudja jól elvégezni a feladatát, ha az “üldözés” fázis után már nem folytatja a cselekvéssorozatot – különben elfogyna a nyáj…

Kutya nevelés : agresszív kutya A két kiváltó tényező: düh és félelem

Az affektív agressziót kiváltó okok keresése során két fő csoportot lehet fölállítani, amelyik a kutya érzelmét, hangulatát az agresszív megnyilvánulások irányába tereli.

1. A kutya valamilyen oknál fogva dühössé, mérgessé válik. Ezt gyakorta az válthatja ki, hogy a kutya vagy nem éri el valamilyen célját. Vagy valami zavarja, kellemetlen számára, esetleg fájdalmat okoz neki. Úgyszintén ide sorolható az a kiváltó hatás is, amikor a kutya valamilyen külső ingert számára fenyegetésnek fog fel. Ezeknek a külső ingerhatásoknak az eredményeként a kutya egyre fokozott mértékben dühbe gurul, fölmérgesedik. A szervezetében bekövetkező nagyon gyors változások – vérnyomás megemelkedik, a szívverés és a légzés fölgyorsul – hatására biokémiai reakciósorozat indul meg a kutya agyában és testében:

– megemelkedik az adrenalin termelődése, a vér a bőrből és a bélfalakból az izmokba pumpálódik;
–  a noradrenalin-kicsapódás, ami test energia-háztartását maximálisra szabályozza;
–  az agyban a dopamin hormon mennyisége megemelkedik, ennek következtében a kutya jobban képes a mozgását koordinálni, a figyelmét összpontosítani, és nagyobb fájdalmat képes elviselni;
– A hormonháztartás fölborulása következtében a kutya idegrendszere beindítja az agresszív jelek, magatartásformák kibocsátását: vicsorgás, morgás, ugatás, támadás stb.

2. A kutya valamitől fél, megpróbál visszahúzódni. Amennyiben a fenyegető, félelmet kiváltó inger nem csökken illetve a kutya menekülési lehetősége nem áll fönn. Az előző pontban leírt folyamat szerint a hormon-háztartása fölborul, és agresszív jelekkel próbál végső megoldást keresni.

Miért válhat egy kutya agresszívvá?

Kutya nevelés : agresszív kutya

Genetikai öröklés:

Ha mind a két szülői fél agresszív kutyaként élte le a párzásig bezárólagos életét, akkor az agresszív kölykök születésének esélye megduplázódik. A tenyésztők és a kutyákat szaporítók felelősségét ezért nem lehet eleget hangsúlyozni. A megszületett kutyakölykök ugyanis utólag már nem tehetnek semmit az emberi hozzá nem értés, szakszerűtlenség és felelőtlenség ellen.

Környezeti behatás:

A kutyára a születés pillanatától fogva hatással és befolyással van az őt körülvevő környezet. Az ehhez való alkalmazkodás és az ebbe való beilleszkedés az első pillanattól kezdve meghatározóan fontos.De ez azonban nem jelenti azt, hogy csakis kizárólag ezek a kölyökkorban kialakult viselkedési jellemzők maradnak meg az ivarérett kor után is.

Hogy egy kutya agresszivitása örökölt, vagy a környezeti külső hatásokra alakult ki, ebben a kérdésben a jelenlegi információk szerint elfogadható Ray Coppinger alapos megfigyelések és kutatások alapján kijelentett véleménye: “A végső eredmény mindig az örökölt és a környezeti hatásokra történő reagálások alapján kifejlődő viselkedési jegyek keveréke.”

Az agresszió különféle kategóriái

Az agresszív kutya fogalma sajnos még kutyatulajdonosok között is, de különösen a kutyát nem tartó, nem ismerő vagy a kutyától félő emberek körében nagyon általánosított. A kutyák agresszív megnyilvánulnak különböző kategóriákba történő csoportosításával jól érzékelhetők a különbségek és esetleges azonosságok, és nem utolsósorban a kiváltó okok, amelyeknek megszüntetésével sok esetben elkerülhető lehet az agresszió, az abból eredő félreértések és esetleges balesetek.

1. Agresszió másik kutyával szemben

Kiváltó okok:
– konkurencia a két kutya között;
– túlzott domináns megnyilvánulások;
– frusztráció, csalódottság kialakulása az egyik félben;
– különbözik a két kutya karaktere, és ez egyiküknél félelemhez vezet;
– az egyik (vagy mindkét) kutya nem megfelelően szocializált;
– az emberek miatti kommunikációs problémák, akadályok;
– az egyik kutya gátolva van a kommunikációban vagy a kontaktusfelvételben.

2. Agresszió emberrel szemben

Kiváltó okok:
– szinte kizárólag félelmi alapú;
– kommunikációs problémák, félreértések;
– a kutya nem megfelelően szocializált;
– a kutya túlzott mértékű érzékenysége.

3. Félelmi agresszió

Kiváltó okok:
– külső ingerhatás;
– genetikailag örökölt viselkedésforma;
– nem megfelelő szocializáció;
– a félelmet kiváltó ok a múltban több alkalommal bizonyította veszélyességét;
– a menekülés nem ad elegendő távolságot a félelmet kiváltó ingertől;
– a menekülés lehetősége kizárt;
– a kutya megtanulta, hogy a menekülés nem jár sikerrel.

4. Ellenőrzési komplexusból fakadó agresszió

Kiváltó okok:
– egy ember vagy egy másik kutya a kutya számára fontos tárgyhoz közeledik;
– megzavarják a kutyát a pihenőhelyén;
– a kutya valamelyik testrészét meg akarják fogni (különösen; fej, pofa, tappancs, farok);
– a kutya szigorú elutasítást vagy büntetést kap;
– szúrós szempillantás vagy tartós szemkontaktus;
–  szociális hatás;
– konkurencia;
– erős stresszhatás.

5. Területvédelmi agresszió

Kiváltó okok:
– a védett terület határához idegen ember vagy állat közelít;
– túl magas fehérjetartalom a táplálékban;
– tréninggel megerősített, szokássá vált cselekvés;
– félelem;
– frusztráció (kerítés-effektus: a kutya kontaktust kezdeményezne, de a kerítés ebben meggátolja);
– kikötés (a kutyának a mozgáskorlátozása miatt nincs meg sem a meneküléshez, sem a támadáshoz megfelelő lehetősége, és a sorozatos provokációk hatására a félelem és frusztráció keveréke alakul ki az állatban, ami szinte folyamatosan az egyik legveszélyesebb lelki- és idegállapotban tartja).

6. Tárgyvédelmi agresszió

Kiváltó okok:
– egy ember vagy egy másik kutya, a kutya számára fontos tárgyhoz közeledik;
– a kutya és a családtagok közti stabil rangsor hiánya;
– a kutya bútorhasználati joga;
– a nevelés során a kutya nem tanulta meg, hogy egy tárgy elvételének pozitív eredménye (is) lehet.

7. Az anyakutya agressziója

Kiváltó okok:
– vemhesség;
– álvemhesség;
– szülés;
– a szülést közvetlen megelőző vagy az azt követő időszakban külső ingerek, amelyeket a szukakutya a kölykeire nézve veszélyesnek ítél.

8. Agresszív vadászösztön

Kiváltó okok:
– gyorsan mozgó tárgy;
– túlzásba vitt harcias játék;
– túlzásba vitt apportjáték;
– éles hangot adó játék;
– nagy méretkülönbség két kutya között, abban az esetben, ha a kicsi tévedésből “zsákmányként” viselkedik.

9. Betegséggel összefüggő agresszió

Kiváltó okok:
– gyógyszeres kezelés elkezdése (mellékhatás);
– neurológiai zavar;
– fájdalommal járó szervi betegség;
– belső vagy külső sérülés.

Amennyiben a kutya agresszív megnyilvánulásai feltehetően egészségügyi problémából erednek, alapos kivizsgálással lehet az okot kideríteni. Az agresszív kutya kivizsgálása a következőkre kell hogy kiterjedjen:
– teljes klinikai kivizsgálás
– neurológiai teszt
– teljes vérkép analízis (vércukor, vérammóniák)
– röntgenvizsgálat
– vizelet- és székletvizsgálat
– hormonállapotteszt
– pajzsmirigyvizsgálat
– agyvizsgálat

Megelőzés tudatos tenyésztéssel, fajtaválasztással Kutya nevelés : agresszív kutya

Az agressziót könnyebb megelőzni, mint kezelni. Abban minden ember egyetérthet, hogy az agresszív viselkedésű kutyák számának növekedése nem lehet közös érdek. A jövőben a kutyák szaporodásáért felelős szervezetnek (FCI, MEOE, fajtaklubok) és ezek tagjainak azon kellene fáradozni, hogy az agresszivitásra hajlamos kutyák száma csökkenjen. Több nemzetközi szakmai konferencián már javasolt lehetőség lehetne, hogy a kutyák pároztatását életkorhoz kössék (pl. 3-5 évnél fiatalabb kutyát nem pároztatni). Ennek egyik előnye, hogy az agresszív kutyák nagy része nem éri meg ezt a korhatárt. Másrészt elegendő idő állna rendelkezésére a tenyésztőnek a kutya végleges viselkedésrepertoárját megismerni. Nagyon sok kutya ugyanis csak 2-3 éves kora után válik agresszívvá.

További lehetőség lehetne, ha a fajtaleírásokba a küllemi definíciók mellé részletesebben belevennék a kívánatos és a nemkívánatos viselkedési megnyilvánulásokat. Egyértelműen és határozottan tiltva az agresszív kutyák tenyésztését. A helytelen fajtakiválasztás szintén nagyon sok esetben oka egy-egy kutya agresszívvá válásának.

Nem ritka, hogy gyerekes családok választanak olyan kutyát, amelyik abban a környezetben, azon tartási körülmények között válik agresszívvá. Vagy csendes, nyugodt életvitelben élő emberek döntenek olyan fajta mellett, amelynek örökös mozgásigényét nem képesek kielégíteni. Temperamentumos megnyilvánulásait ellenőrzésük alatt tartani. Ezen kutyák előbb-utóbb szintén agresszív megnyilvánulásokkal fejezik ki elégedetlenségüket. Csak szakszerű tájékozódás és tájékoztatás után lehet ezen az úton az agresszív kutyák számát csökkenteni.

Az agresszív testbeszédjelek és viselkedésformák, megközelítőleg a fenyegetés fokának emelkedő sorrendjében:

– kitágult pupillák
– mereven fölfelé tartott farok
– a fülek fölfelé tartása
– a tarkó szőrzetének borzolása
– merev lábakkal történő, lassú járás
– fixáló, merev tekintetű figyelés
– fogvicsorgatás
– morgás
– fölugrás
– megkapás
– harapás
(A harapás az agresszivitás legnyomatékosabb kifejezési formája, ami annyiban különbözik az ún. “megkapástól”, hogy a harapás során az alsó és fölső álkapocs teljesen összezáródik.

Az agresszív kutya kezelési lehetőségei

Varázsszer vagy csodamódszer nincs, mert az agresszió ellen nincs teljes és tökéletes végeredményt adó gyógymód. Az agresszivitásban megmutatkozó, berögződött megszokást csak nagyon nehezen és lassan lehet kitörölni az állat viselkedésrepertoárjából. Sok esetben még gyakori visszaesések is nehezítik a folyamatot, amikor az agresszív megnyilvánulást esetleges pótolandó másik cselekvés nem hozza meg számára a kívánt eredményt. Talán egyetlen más viselkedési problémára sem igaz annyira, mint az agresszivitásra, hogy csak a kutya egyéni helyzetére és körülményeire szabott tréning és terápiaprogram hozhat igazán jó eredményt.

A szóba jöhető módszerek egy kutya agresszív megnyilvánulásainak csökkentésére:

– kölyök korban tudatos nevelés,fegyelmezés,szabályok felállítása,jutalmazás,pozitív megerősítéses nevelés.

– a kutya fizikai és szellemi igényeinek tökéletes kielégítése.

A különféle szervi megbetegedések, belső fájdalmak erősen befolyásolják a kutya központi idegrendszerét, ennek következtében viselkedési változásokat, sok esetben növekvő agresszivitást válthatnak ki a kutyában. Ezért fontos, hogy mielőtt az agresszivitás kezelésének módját a gazdi eldönti, alapos állatorvosi ellenőrzést végeztessen a kutyán.

Kutya nevelés : agresszív kutya

Regisztrálj saját fiókot és vásárolj 5%-al kedvezőbben!>>

Olvassa blogunkat!

Látogasson el Facebook oldalunkra!

Forrás:kutyalap.hu
nyitókép: archiv

www.hellodog.hu

F E L