A gyomorcsavarodás (torsio ventriculi)sok kutya számára nagyon komoly veszélyt jelenthet, sok kutyatulajdonos mégis csak nagyon keveset tud róla.
A rák után ez a második leggyakoribb halálok a kutyáknál. A mély mellű kutyák fokozott veszélynek vannak kitéve!

Kutyabetegségek-kutya gyomorcsavarodása

 – Az életkor :a 23-45 kg közti kutyák 5 éves kortól, a 45 kg feletti  kutyák 3 éves kortól fokozott veszélynek vannak kitéve.
  – A habzsolás:a félénk és az agresszív kutyák is valószínűleg nagyobb veszélynek vannak kitéve, mint a kiegyensúlyozott egyedek. A gyomorcsavarodás kialakulásának veszélyét csökkentő tényezők között vannak a következők:
–  A napi többszöri etetés.
 – Az olyan száraz eledel, amelyben a húsliszt és a csontliszt az első négy leggyakoribb összetevő közt szerepel, 53%-kal csökkentette a gyomorcsavarodás veszélyét.A gyomorcsavarodások 60%-a éjszaka következett be.

Jellemzően nagy testű, főleg keskeny és mély mellkasú kutyákban, dogokban, dobermannban, német juhászban és szetterekben állapítható meg. Kanokban és idősebb egyedekben mintegy kétszer gyakoribb az előfordulása.

Mi okozza?

A bántalom kialakulását több tényező befolyásolja:

  • nagy mennyiségű száraz táp / a sok gabonafélét tartalmazó eleség gyors felvétele
  • a gyomor összehúzódó képességének a csökkenése
  • a gyomor függőágyszerű felfüggesztése
  • az állat etetés utáni intenzív mozgatása
  • a hempergés
  • elhízás
A dogoknál különösen gyakori a gyomorcsavarodás. Etetés után tilos mozgatni az állatot!

a-kutyak-gyomorcsavarodasa-cikkek-termekajanlo-02-hellodog-kutyatapok-eu

Kutyabetegségek-kutya gyomorcsavarodása

Megelőzés

  • a nagytestű kutya napi ételadagját 2 részletben kapja!
  • a száraz tápot érdemes beáztatni, így nem a gyomorban fog hirtelen megduzzadni
  • etetés után ne sétáltassuk a kutyát és ne engedjük ugrálni, hancúrozni sem

Kórfejlődését tekintve a kitágult teli gyomorban rengeteg gáz képződik és az állat gyomra megcsavarodik a nyelőcsői beszájadzás és a gyomor kijárata tengelyében. Ez lehet 180 fokos vagy akár nagyobb csavarodás is. Ekkor a gyomrot ellátó erek is összenyomódnak és a helyi vérellátási rendellenesség mellett folyadék lép a gyomorba. Ekkor fennáll a gyomorfal elhalásának veszélye az állat sokkos állapotán túl. Ekkor rengeteg toxikus termék kerülhet az állat vérkeringésébe csökkentve túlélési esélyeit. A kórképet súlyosbítja, hogy a lufiszerűen felfúvódott gyomor nyomja az állat rekeszizmát és így nehezíti a légzést. Számos esetben légcsavarodást és epés-bélelzáródás kapcsolódik a bántalomhoz. Kutyabetegségek-kutya gyomorcsavarodása

a-kutyak-gyomorcsavarodasa-cikkek-termekajanlo-03-hellodog-kutyatapok-eu

Kutyabetegségek-kutya gyomorcsavarodása

A gyomorcsavarodás súlyos, életet veszélyeztető, és az esetek többségében elhulláshoz vezető kórforma. Elsősorban nagy- és óriás testű kutyákban fordul elő, de kivételes esetekben kis- és közepes testű kedvenceinkben is kialakulhat.
A gyomorcsavarodás kialakulásának esélyét növeli az egyszerre nagy mennyiségben elfogyasztott, jellemzően száraz táp, annak gyors felvétele, illetve az etetést követő felügyelet nélküli testmozgás.

A nagymennyiségben felvett takarmány a gyomornedvek és a felvett ivóvíz miatt megduzzad, ezáltal a gyomor falának feszülését okozza, amitől annak motilitása lassul vagy le is állhat. Az etetést követő mozgás, hempergés – amely adódhat a feszülő gyomor okozta rossz közérzetből is – vezethet a gyomor – jellemzően óramutató járásával megegyező irányú – csavarodásához. A csavarodás miatt nincs lehetősége a tartalomnak ürülni sem a nyelőcsövön át, hányadék formájában, sem pedig a vékonybelek irányában, így a pangás a gyomortartalom erjedéséhez, ezáltal gázképződéshez vezet, ami tovább súlyosbítja a problémát. A gyomor csavarodásával, annak vérellátása romlik, meg is szűnhet illetve az egyéb szervek és erek összenyomatása miatt perifériás keringési elégtelenség, szívritmus-zavar, endotoxin-sokk alakul ki.

A tünetek nem sokkal az etetést követően alakulnak ki. A kutyák ilyenkor nyugtalanok, hányingerük van, inni próbálnak, de a vizet jellemzően visszaöklendezik, hasuk felfúvódik, elfekszenek. A gyógykezelés sikeressége még a 3-6 órán belül történő sürgősségi ellátás esetén sem garantálható, bár a lehető leghamarabbi felismerés és kezelés növeli a túlélés esélyét.
Van lehetőségünk megelőzni a problémát, ha nagytestű kutyánkat többször kis adagokkal etetjük meg a nap folyamán, illetve kerüljük, megakadályozzuk az etetést követő mozgatást, mozgást. Műtéti úton is van lehetőség megelőzni a problémát, ilyenkor a gyomorfalat a hasfalhoz varrja ki az állatorvos és ezzel megakadályozható a gyomor megcsavarodása. Persze ilyenkor sem szabad túletetni kedvencünket, mert a heveny gyomormegterhelés is okozhat súlyos tüneteket.

Felfúvódás = Riadó!
Kutyabetegségek-kutya gyomorcsavarodása

Ha akár csak a legcsekélyebb gyanú is felmerül arra, hogy a kutyája éppen most kap gyomorcsavarodást, AZONNAL vigye megfelelően felszerelt állatorvoshoz! A gyomorcsavarodás akár egy óra alatt is megölheti a kutyát, így az idő itt döntő tényező! Hívja fel az állatorvost, hogy úton van a gyomorcsavarodás-gyanús kutyával, és máris induljon! Inkább legyen hamis a riasztás, mintsem hogy a kutyája elpusztuljon!

Forrás:
Dr Hegedűs Petra Állatorvos
www.hellodog.hu

 

F E L