Kutyatartás jótékony hatása:

Az új kutatások adatai alapján úgy tűnik, hogy a hosszú távú kutyatartás segíthet ellensúlyozni az idős kor rettegett betegségeinek megjelenését és a tünetek intenzitását a demencia és az Alzheimer-kór esetében is. Elképesztő, milyen hatása van a kutyatartásnak a 60-70 éven felüliek agyára.

 

A demencia nem elkerülhetetlen!

A kutatások azt sugallják, hogy a demenciás esetek hozzávetőleg egyharmada kontrollálható vagy módosítható okokra vezethető vissza, beleértve a fizikai inaktivitást, a társadalmi elszigeteltséget, a szív- és érrendszeri betegségeket, a depressziót és a krónikus stresszt. A demencia hatásainak csökkentése érdekében a kutatók olyan életmódbeli szokásokat tanulmányoznak, amelyek csökkenthetik az ilyen állapotok valószínűségét vagy súlyosságát. Itt jött szóba a kutyatartás is.

Kimutatták, hogy a házi kedvencekkel való együttélés jótékony hatással van fizikális és mentális jólétünkre is. Ezt persze már tudjuk, mi is írtunk róla számtalan esetben és kontextusban, de ha összegyűjtjük, megdöbbentő lista tárul a szemünk elé. A kutyatartás a jobb szív- és érrendszeri egészséget, a magány érzésének csökkenését és a depresszió megjelenésének alacsonyabb valószínűségét okozza. A kedvtelésből tartott kutya érzelmi támogatást nyújt, így védi az egyént a stressz hatásaitól is, amiről tudjuk, hogy modern korunk lépfenéje. Jennifer Applebaum, a Gainesville-i Floridai Egyetem Szociológiai, Kriminológiai és Jogi Tanszékének munkatársa egy kutatócsoportot vezetett; szerették volna biztosan tudni, hogy a kutyák mennyire képesek ellensúlyozni a kognitív hanyatlást.

A kutya-ember kapcsolat feltehetőleg az oxitocin termelés miatt van hatással a demencia kialakulására.

A kutya-ember kapcsolat hatásának mérése a demenciát illetően

A kérdés tanulmányozásához a kutatócsoport a Michigani Egyetem Egészségügyi és Nyugdíjas Tanulmányának adatait elemezte. Ez egy nagy, folyamatosan fejlődő adatgyűjtemény, amely országosan reprezentatív. Célja, hogy megvizsgálja az öregedés egészségügyi, társadalmi és gazdasági következményeit. A felmérés begyűjti a személyek egészségügyi állapotát, a kognitív képességeik állapotát, a családi állapotukat és a foglalkoztatásuk állapotát is. A kutyatartás idősek kognitív képességeire gyakorolt hatásának vizsgálatához 1369 emberből álló részhalmazt mértek hat éven át tesztek segítségével.

A kutatócsoport szerint fontos különbséget tenni aközött, hogy megsimogatunk kutyákat egyszer-egyszer, ha olyan élethelyzetbe kerülünk, vagy folyamatosan interakcióban vagyunk egy ebbel, vagyis együtt élünk vele. Így ennek alapján kategorizálták a teszteket kitöltő személyeket, valamint külön vizsgálták a 65 évesnél fiatalabb és idősebb személyeket is.

Az adatfeldolgozás első szakaszában teljesen világossá vált, hogy a 65 évnél fiatalabb egyének esetében az állattartásnak nincs különösebb hatása. (Persze csak a vizsgált témát illetően.) A 65 éves vagy annál idősebb csoportot vizsgálva azonban azt látták, hogy azok, akik több mint 5 éve folyamatosan tartottak kutyát, magasabb pontszámot értek el a teszteken minden egyes mérési ponton a 6 éves tesztintervallumban, mint azok, akiknek nem volt házi kedvencük, vagy 5 évnél rövidebb ideje tartottak kutyát.

Egy új tanulmány azt mutatja, hogy a hosszú távú kisállattartás összefüggésbe hozható a kogníció lassabb hanyatlásával.

A szeretethormon lehet a válasz

A kutyatartásból származó pozitív változások oka egyelőre nem világos. A kutatók azt feltételezik, hogy az egyik tényezőnek köze lehet az oxitocin agyműködésre gyakorolt hatásához. Az oxitocin az hormon, amelyet gyakran „szeretethormonként” vagy „jó közérzet hormonként” emlegetnek. Akkor szabadítja fel a testünk, amikor kellemes társas interakciókat folytatunk. Ide tartoznak természetesen a kutyákkal folytatott társas interakciók is.
Egy, a közelmúltban készült tanulmány arra enged következtetni, hogy az oxitocin nemcsak az kutya-ember kötődéshez kapcsolódó pozitív érzelmi reakciókat idézi elő, hanem neurológiai szinten is befolyásolja a szociális kogníciót és a memória fitten tartását.

 

Kutyatartás jótékony hatása

A háziállatok tartásának számos előnye van. Oldják a stresszt, csökkentik a vérnyomást, jobban alszunk a közelükben, többet mozgunk miattuk. Néhány nappal ezelőtt japán tudósok megállapították, hogy a kutyatartás segít az időskori problémák megelőzésében. Nemrégiben a kutatók egy újabb pozitív hatásukat fedezték fel. Szerintük egy házi kedvenc, például egy kutya vagy macska, öt vagy annál több évig való tartása összefüggésbe hozható az idősebb felnőttek lassabb kognitív hanyatlásával. Ennek következtében az idősödő gazdák szellemileg fittebbek, mint azok, akik nem tartanak házi kedvencet.”

Alig várjuk, hogy a kutatók még több információt kinyerjenek a tesztekből; hosszú ideje ez az egyik legizgalmasabb és legígéretesebb kutatás, amivel találkoztunk!

 

Forrás :

tudomány .com

Hellodog-Websop-Termékek

Regisztrálj saját fiókot és vásárolj  kedvezőbben!>>

Olvassa blogunkat!

Látogasson el Facebook oldalunkra!

TÖRZSVÁSÁRLÓI PROGRAM

RÉSZLETEK >>

F E L