Hovawart

A Hovawarth német eredetű munkakutya. Tudományos név: Canis lupus familiaris

Házőrzőnek születni kell! A Hovawart kutyafajtát kezdő kutyatartóknak nem ajánljuk. Erős, tapasztalt karakteres vezetőre van szükség a megfelelő neveléséhez.

Története:

A 19. század végén írták le először a hovawar-tot olyan házőrző kutyaként, amely kinézetében megfelel a mai fajtaleírásnak. A 20. század elején Kurt Friedrich König és apja, Bertram König  alakították ki a mainak megfelelő kutyákat. Ez a kutya aki a helyzetnek megfelelően viselkedik, logófülű és erős csontozatú. A König család az  első világháború után több más fajtákkal végzett sikertelen kiképzési kísérleteket hajtottak végre. Így arra jutottak, hogy ezt a középkori tipikus paraszti kutyát kell fajtaként tenyészteni. Újfundlandit,léónbergit, német juhászkutyát és kuvaszt kereszteztek. Így egy olyan fajtához jutottak, amely külsejét tekintve hosszú szőrű és logó fülű. Viselkedését illetően pedig valódi őrző- és védő fajta. Az viszont valószínűleg csak legenda, hogy afrikai vadkutyát is felhasználtak volna a tenyésztéshez. A hovawartot 1937-ben ismerték el önálló fajtaként.

Az eurázsiai hegyvonulatok vidékén, a Pireneusoktól a Himalájáig már tízezer évvel ezelőtt is nagy számban éltek hosszú szőrű, lógó fülű, nagytestű ebek. Ezekből alakultak ki azok a kutyák, amelyeket a középkorban (kb. 800 évvel ezelőtt) a haszonállatok terelésére, vigyázására használtak. De őrzésre is megfelelőek voltak. Ezek szinte mindegyike magán viselte azokat a külső és belső tulajdonságokat, amelyek a mai hovawart.

Legkorábban a középkorból fönnmaradt irodalmi és képzőművészeti adatokban bukkan föl a hovawart, mint egy kutyaféleség meghatározása. Ilyenek például a Sachsenspiegel és a Schwabenspiegel című korabeli írások. Ezekben a német terelő-őrző kutyák leírásánál említésre kerül a “Hovawarth” elnevezés. Sebald Beham (1500-1530) paraszti életet ábrázoló metszetein olyan küllemű kutyákat örökített meg az utókornak, amelyek hasonlítanak a mai hovawart kinézetére. A fajta kedvelőinek körében nagy népszerűségnek örvend Albrecht Dürer: “Lovas, halál és az ördög” című, 1513-ból származó rézkarca, amelyen a lovagot egy hovawartnak mondható kutya kíséri.

Viselkedés és karakter:

Elismert, sokoldalú munkakutya. Természete kiegyensúlyozott, jóindulatú, védő- és harcösztönnel rendelkezik. Kemény, közepes temperamentumú, nagyon jó szimatú kutya. Munkakutyára jellemző harmonikus testarányai vannak. Szorosan  kötődik a családjához, kiváló kísérő, jelző, őrző-védő és nyomkövető kutyává teszik.

Kinézet:

Marmagasság: Kanok 63-70 cm, szukák 58-65 cm. Fontos méretarányok: A test hossza legalább a marmagasság 110 százaléka.

Súly: A kutyamagasságának megfelelő, hogy az megőrizze munkaképességét.

A hovawart karaktere:

Szőrzetének színétől függetlenül minden hovawartnak szépen formázott feje, élénk, barátságos és határozottságot sugárzó szemei vannak. Ennek megfelelően alakul az embereknek a kutyára való első ránézés utáni első reakciója, és a viselkedését illető elvárásai is. A hovawartra jellemző, hogy kiegyensúlyozott, magabiztos és bátor. Könnyen és örömmel tanul, étellel és játékkal egyformán jól motiválható. Tanításánál, képzésénél  erőszakkal semmire sem megy az ember. Ekkor megmakacsolja magát, és nem, vagy csak kedvetlenül dolgozik.

Dicsérettel, jutalmazással és kedves szigorúsággal szinte minden elérhető egy hovawartnál. A nevelés során illik figyelembe venni, hogy veleszületett őrző-védő ösztönnel erősen megáldott kutyával foglalkozik az ember. Még a kölyökkorban, célirányos szocializációval viszonylag könnyen kialakítható a kutyánál, hogy ne essen túlzásokba. Tanácsos a hovawarttal még fiatal korban megismertetni minden “idegent” akikkel később,  több-kevesebb rendszerességgel találkozni fog. Kétéves kora után ugyanis általában már átlagon felüli módon különbséget tesz “az én falkám” és a “nem az én falkám” között.

Általános, aranyat érő nevelési tanácsok a fiatal hovawart esetében nemigen használhatóak. A  fajta kialakulásának során sokféle genetikai típus keveredett. Ezért nagyon változó, hogy az önálló terelőkutya, a öntudatos őrkutya, vagy a jól irányítható pásztorkutya tulajdonságaiból van benne több az átlagosnál. A nevelésnél semmiképpen sem szabad megfeledkezni arról, hogy az emberben megingott bizalmát egy hovawartnak nagyon nehéz visszaszerezni.

Mindezek ismeretében kimondható, hogy nem árt valamilyen előzetes kutyás tapasztalat az első hovawartos gazdiknak. Ez a fajta fejlett terület- és személyvédő ösztönnel rendelkezik. A gazdihoz és a családhoz nagyon ragaszkodó. Nem jellemző, hogy elkóborolna. Bár szaglása fejlett, a vadászösztöne inkább mérsékeltnek mondható. Intelligensen nem engedelmes kutya.

A hovawart későn érő kutya: 2-3 éves kora után fejlődik ki igazán. Ezért hagyni kell neki időt, semmiképpen sem szabad túl korán megerőltetni. 5-6 éves kora után mozgásigénye alábbhagy. Higgadt házőrző karaktere mellé még bölccsé is válik, nyugodt, türelmes életstílusából nehezen mozdítják ki idegen kutyák vagy környezeti ingerek. A családba könnyen és gyorsan beilleszkedik. A gyerekekkel türelmes és játékos. Következetes neveléssel, türelmes tanítással könnyen célt érhet vele az ember. Gazdáját nem csak folyamatosan szemmel kíséri, hanem valóban minden lépését követi. Ennélfogva ideális kísérő kutya, amelyet mindenhova magával vihet az ember.  A hovawart mindenhol föltalálja magát, kitalálja magának, hogy mi pótolja az udvart, mit lehet őrizni.  Hangos beszédre, hirtelen mozdulatra, az emberi társa irányába tett, erőszakosnak tűnő testkontaktusra azonnal reagál.

Egy fajta- három szín:

1. Rajzos. Ez a szín teszi ki a világon élő hovawartok kb. 60%-át. A szőrzet fényes fekete, a rajzolat szőkésbarna. A fej rajzolata az orrnyereg alatt indul, a szájszöglet mellett terjed tovább. A szem fölötti, kör alakú jegy tisztán látható. A mellkas rajzolata két egymás mellett lévő folt, amelyek össze is érhetnek. Általában a mellkas közepén még egy kis fehér folt (maximum 6 cm átmérőjű) teszi díszesebbé az állatot. A felemelt farok láthatóvá teszi, hogy a faroktő alatt is található rajzolat. Ez mintha egyszer véletlenül világos színű festékkel frissen mázolt padon ült volna a kutya. A rajzolat mindenhol jól elhatárolható. A szemhéjak, az ajak, a talpak és a karmok feketén pigmentáltak.

2. Fekete. A szőrzet fényes fekete, egy kis fehér folt a mellkason. Kevés fehér szőrszál a lábujjakon vagy a farok végénél megengedett. A szemhéjak, az ajak, a talpak és a karmok feketén pigmentáltak. Érdekes genetikai jelenség, hogy a világon jelenleg élő állomány között a feketék fordulnak elő a legkisebb számban (kb. 10%). Ugyanez az arány a született kölykök között is megfigyelhető. Tenyésztési szempontból nagyon fontos a lehető legjobb minőségben fönntartani vagy emelni a fekete populáció arányát. Mert a fekete példányok jelentik a fajta pigment-génbankját. Nélkülük néhány generáció után jelentős mértékű, előnytelen színelváltozások mutatkoznának mind a szőke, mind a rajzos utódoknál.

3. Szőke. A szőrzet az orrnyeregtől a farok csúcsáig egyformán fényes aranyszőke, azonban a lábak és a has felé kivilágosodik. Ennek köszönhetően ártalmatlan hozzá nem értők első, távoli ránézésre golden retrievernek vélik a szőke hovawartokat. Egy-egy kis fehér folt a mellkason, kevés fehér szőrszál a lábujjakon vagy a farok végénél megengedhető. A szemhéj, az ajak és a talp feketén pigmentált.

A hovawart ápolása :

Nem igényel túl sok időt, pénzt és fáradtságot. Szőrzetét nem kell nyírni, aljszőrzetének rendszeres kikeféléséhez, ritkításához nem kell kutyakozmetikusi szakképzettség. A jellegzetes hovawartfülek mögött időnként ajánlott ellenőrizni, hogy van-e filcképződés. Fürdetni szintén nem kell, leszámítva, ha valami szennyben meghempergett. Egyébként kedveli a vizet, szívesen fürdik természetes vizekben. Jó úszó, ezért kora tavasztól késő őszig rendszeresen lehet vele vízparti sétákat tenni. A vízben való kiadós fürdéssel a test- és szőrzetápolást magától, a gazdi erőltetése nélkül elvégzi. Amennyiben az állat eleget közlekedik kemény, kavicsos talajon és városi járdán, a körömvágást is megspórolhatja a gazdi. A rendszeres fültisztítás az egyetlen, amelyet ajánlatos lelkiismeretesen elvégezni. Ezzel elkerülhetjük az esetleges kellemetlen szagot vagy fülgyulladást. Téli időszakban nem árt rendszeresen ellenőrizni a tappancsok állapotát. Szükség esetén valamilyen ápolószerrel kezelni. Természetesen a minden kutyánál szokásos rendszeres szem-, fül-, fogazat-ellenőrzés. Valamint a hat hónaponkénti féregtelenítés nem maradhat el ennél a fajtánál sem.

A hovawart egészséges fajta, ami sajnos a mai világban nem minden fajtatiszta kutyánál magától értendő dolog. A nagytestű ebeknél sokat emlegetett csípődiszplázia  sokkal kisebb arányban (kb. 10%) fordul elő nála. Igazán a hovawartokra jellemző  fajtaspecifikus betegség a rendelkezésre álló információk szerint  nem mutatható ki. A különböző országokban tevékenykedő fajtaklubok  erre vonatkozó felméréseiből és statisztikáiból az derül ki, hogy a hovawartok átlagon felül szívósak, ellenállóak és egészségesek. Immunrendszerük kiváló, allergiás tüneteik alig vannak. A stressz okozta megbetegedések pedig szinte ismeretlenek hovawartos körökben. Megfelelő tartás esetén egészséges, aktív kutyák maradnak idősebb korukban is, és 12-14 éves korig élnek.

forrás: arcanum adatbázis

www.hellodog.hu

F E L