Túlsúlyos a kutyám

Honnan tudom, hogy túlsúlyos a kutyám és mit tehetek ellene?

A kutyák esetében sem ritka a súly ingadozása:

Mint nálunk, gazdiknál, ám az elhízás őket sem kíméli. Az amerikai Egyesült Államokban végzett 2018-as felmérés szerint a kutyák 55.8%-a küzdött súlyfelesleggel, vagyis a megkérdezett gazdik több mint fele állította kedvencéről, hogy el van hízva. De mi vezethet idáig, és miért olyan nehéz tenni ellene, ha köztudott, hogy a túlsúly az ő esetükben is komoly gondok alapját képezheti, a cukorbetegségtől kezdve légzőszervi és szívproblémákon át a fájdalmas ízületi gyulladásig.

Az elhízás veszélyei kedvenceinket sem kímélik – jól tudjuk, de vajon képesek vagyunk felismerni a túlsúlyra utaló jeleket?

Hogyan szabadulhatunk meg a feleslegtől:

Az extra kilók nemcsak a mozgást akadályozhatják, hanem súlyos terhet jelentenek a máj- és a vesék működésére, hajlamosíthatnak sérülésekre és a műtétek kockázata is magasabb. Mindezek mellett rányomhatja bélyegét kedvencünk hangulatára is, hiszen kevesebb lesz az energiája, veleszületett kíváncsisága és játékossága is csorbát szenvedhet.

Mi vagyunk a felelősek azért, milyen minőségű és mennyiségű táplálékhoz jutnak, odafigyeléssel megelőzhetjük az elhízást, ám akkor sincs veszve minden, ha már kialakult a probléma. De hogyan is tudjuk megállapítani, hogy a kutyánk megfelelő testsúlyban van-e vagy kicsit – esetleg nagyon – duci? Ehhez kínálunk most egy kis segítséget, hiszen az elhízás jeleinek felismerése legalább annyira fontos, mint az, hogy tegyünk ellene. Fitten és egészségesen ők is jobban érzik magukat, és mi is azt szeretnénk, hogy boldogan teljenek a mindennapjaik, ugye?

Sam's Field -szuperprémium-kutyatápok hellodog webshopSzuper prémium eledelek kedvencednek

 

Nézzük meg a kutya testalkatát

Az elhízás jelei néhány egyszerű vizsgálattal is fellelhetőek. Ha felülnézetből letekintünk kutyánkra (álló helyzetben legyen ő is), egészséges testsúly esetén jól kivehető a bordák és a derék vonala. Ha azonban egybefolyik a kettő, vagy deréktájon kikerekedik, akkor bizony felesleggel állunk szemben.

Tapintsuk meg a bordákat

Ha kezünkkel finoman végigsimítunk a kutya oldalán, érezni fogjuk a bordák ívét ujjainkkal, amennyiben ideális a testsúlya. Egy sovány, alultáplált eb esetében a bordák láthatóan kidomborodnak, és szinte zongorázni lehet rajtuk. Túlsúly esetén viszont enyhe nyomásra (vagy még úgy sem) érezzük a bordákat a rárakódott zsírréteg miatt.

BiogenicPet Liquid Arthro Folyékony Ízületvédő Kutyáknak 300ml

Nézzük meg a kutyát oldalról

A megereszkedett, lógó pocak a túlsúly másik egyértelmű jele.  Ideális, ha oldalról nézve a kutya alhasának vonala magasabban van a mellkasénál. Viszont ha egy vonalban van a mellkas és a pocak, vagy utóbbi még meg is ereszkedett, akkor itt az idő átgondolni kedvencünk táplálását, életmódját. Vegyük figyelembe, hogy a fajta is meghatározza a testfelépítést: az agaraknál például mély mellkas és keskeny alhas jellemző, míg másoknál kevésbé szembetűnő az eltérés (pl. bulldog, mopsz, francia bulldog, stb.)

Pihe-puha…?

A kutya testére lerakódott zsír az elhízás jó jelzője. Túlsúly esetén simogatás közben nehezebben érzékelhetjük ujjainkkal a csigolyákat, a vállakat és a combcsontot, míg a farok felső tövénél lévő fókaháj szabályos hurkákat formázhat.

Figyeljük meg légzését, mozgását

Egy elhízott kutya minimális megerőltetésre is nehezen veheti a levegőt, egy rövid sétától vagy játéktól is hamar kifáradhat, erősen liheghet. Ez természetesen függ az időjárástól és a kutya fajtájától, például a rövid orrú ebeknél és keverékeiknél csökkenhet a fizikai aktivitás a rövidebb, szűkebb légutak miatt.

Túlsúlyos a kutyám:

Mérjük le a testsúlyát

Az elhízás megállapításának egyik legkézenfekvőbb módja a pontos mérlegelés. Ehhez célszerű az állatorvosi rendelőben kihelyezett speciális mérleget igénybe venni az aktuális vizsgálat, oltás előtt. Ideális, ha a kutya testsúlya a fajtára, életkorra jellemző határok közé esik – erről kutyatartással kapcsolatos szakkönyvekből és természetesen az állatorvosnál található testsúly-táblázatból is tájékozódhatunk. 10-15%-os súlytöbblet már elhízást jelent.

Túlsúlyos a kutyám

Tartsuk szem előtt az elhízásból eredő problémákat

Bármennyire is imádnivalóan tud kinézni egy dundi kutyus, az extra kilók csúnyán visszaüthetnek – méghozzá komoly gondok formájában. A lista legalább olyan hosszú, mint az embereknél, nem árt, ha tudjuk,

mi mindenhez járulhat hozzá az elhízás:

  • cukorbetegség
  • bőrproblémák
  • szívproblémák
  • vese- és májproblémák
  • ízületi problémák (ízületi gyulladás, porckopás)
  • keresztszalag-sérülések
  • mozgáshiányból fakadó gondok
  • rák bizonyos típusai
  • légzési nehézség
  • magas vérnyomás
  • csökkent élettartam

A felesleges súly cipelése egyik kutya számára sem kényelmes, de különösen megnehezítheti a kisebb testű, hosszú gerinccel rendelkező fajták életét. A tacskóknál gerincbetegségek alakulhatnak ki, a rövid-orrú ebeknél pedig légzési és mozgási problémák is megkeseríthetik a mindennapokat.

Válassz megfelelő eledelt, használd  speciális tápválasztónkat,rendelj most!

 

 

A túlsúllyal összefüggő egészségi problémák hosszú távú gondokat okozhatnak a kutyáknak, akár éveket is elvehetnek a kutya életéből! Szerencsére a túlsúly leküzdhető, kitartással, megfelelő táplálással, étrenddel és mozgással, türelemmel.

Válassz megfelelő eledelt, használd  speciális tápválasztónkat,rendelj most!

Kezd el  a fogyasztást és a megfelelő eledel kiválasztását!

 

Regisztrálj saját fiókot és vásárolj 5%-al kedvezőbben!>>
Olvassa blogunkat!
Látogasson el Facebook oldalunkra!

Hellodog-Webshop

forrás:

kutyabaráthelyek

Hellodog-csapata

F E L